GALAMBSZAT Blint Sndor
A galambszat, galambszkods, galambszsg a szegedi frfivilgnak alighanem legnagyobb: krtynl s bornl, dohnyzsnl s futballmrkzsnl is tzesebb szenvedlye, amely hatalmban tartja a trsadalom minden rtegt: munkst s iparost, tanult embert s parasztot, szegnyt s gazdagot. Bizonyra az is szmt, hogy a galamb rendszeresen elltja zletes hssal a szegny ember konyhjt s gy az okozott kerti kr, piszok s bz ellenre is, de fleg a csaldi bkessg kedvrt az asszony valahogy eltri. Trgyja a kertben elsrang. Ha gomba bntja a paprika palntt, a kikezdett helyekre galambgan kerl. Brcserzsre is flhasznltk rgebben. Szrazon kopasztott tollval olykor prnt tltenek. Ez a hasznossg azonban vrbeli galambsznak nem jelent semmit. Teljesen a sportszenvedly fti.
Hogy a szegedi galambszat mikor bontakozott ki, nem tudjuk. Egyes galambszok a trkkre, trk kereskedkre gyanakszanak,1 a bizonytkok azonban hinyoznak. Mindenesetre tudjuk, hogy Szeged 1552. vi ostroma idejn elfordu1a galambposta: Ali budai basa ezzel biztatja Hder szegedi bget kitartsra. 2
Aligha tvednk, ha a galambszokat a hres rgi szegedi darvszok, madarszok 3 utdainak tartjuk, akik ezt az vszzados kszsget s kszltsget: haszonszerzst s sportszenvedlyt a galambszkods szernyebb, urbanusabb mdjban s lehetsgeiben lik ki.
Bizonyos, hogy a szegedi galambszat a mlt szzad derekn mr virgjban volt. Errl fleg Klmny Lajos jelents, de sajnos rtelmezetlen szjegyzke, 4 tovbb Kovcs Jnos rvid megjegyzse5 is tanskodik. Ebbl az idbl val az akkori hres galambszok nevt versbefoglal mondka is:
Hdi, Mucsi, Biacsi,
Rvsz Mrton, Kiss Jancsi,
Figler Mrton, Pap Andrs:
ez a ht f galambsz.
Van azonban mindezeknl rtkesebb forrsunk is, a mlt szzad vgrl. Ez pedig a szegedi gazdasgi krdsekrl srn rogat, egybknt ma mr ismeretlen Hegeds Andrs jsgcikke,6 amely a szegedi galambszokat mutatja be. A cikk nem csak trtneti rtknl fogva rdemel figyelmet, hanem szmos szabatos megfigyelsrt is.
1Magyar Gazdasgi Udvar 1931, 1. szm.
2Reizner, I, 128.
3Takts S., Rajzok a trk vilgbl. III, 38.
4Klmny, I. 215.
5Kovcs 253.
6Hegeds A., A szegedi galambszok. SzN. 1893, 37. sz.
Azt mondja, hogy rdemes a szegedi galambszokrl beszlni, mert „az ltaluk tenysztett szegedi rpgalambok (purclik) a legjobb, legmagasabb rpls s legkitartbb galambok a manap haznkban dv sszes rpgalambok kztt."
Nincs az orszgnak Hegeds szerint s a magunk ismerete szerint sem egyetlenms vrosa, ahol annyi galambsz lne, mint Szegeden. „Vannak legalbb is ezren. Npszmllskor letagadjk — rja Hegeds —, nehogy adt kelljen fizetnik.
Killtsokon nem vesznek rszt. Ennek ellenre is a szegedi purcliknak orszgos hrk van s djakat, okleveleket nyernek, gy az 1892. vben rendezett zombori ki lltson is." Az jabb llapotok jellemzsre ksbb rendre mg visszatrnk.
„A szegedi galambsznak — folytatja Hegeds — megvan a j tenysz anyaga, olcsrt kapja a galambelesget, az eladsra sznt galambokkal nem kell neki vrosrl-vrosra kborolnia, a j fajtrt helybe megy a vev. A szegedi galambsz „pakszival" neveli kedvenc galambjait, a magasrpt, jl vet purclijait s a nagy, zletes hs gatysokat. Nap hosszant elgynyrkdik a purclicsapat keringsben s nem lmodik — legnagyobb rsznek fogalma sincs dszoklevelekrl, csillog pnzdjakrl."
Hegeds szerint ebben az idben „a szegedi np a galambszokat nem tartotta „mglhets" embernek. A szorgos szegedi np szemben a galambszs csakugyan egyrtelm a restsggel, mert a szegedi galambszok nagy kontingense nem kabtos emberekbl vagy rtelmes gazdkbl ll, hanem tbbnyire csok, kmvesek, molnrok, kubikosok s ms, hasonl foglalkozs emberek, a munksosztly majdnem minden rtegbl. Tn e krlmnyekben keresend a szegedi np ellenszenve a galambszat irnt, hogy ppen azok bbeldnek a sok idt fecsrl foglalkozssal,
kiknek idejt a kenyrkeressnek kellene ignybe vennie.7
Ennek oka tbbek kztt az is — rja tovbb Hegeds — hogy a szegedi galambsz nem elgszik meg az udvar kzepn fellltott galambdccal, hanem galambjainak nagy rszt a hz padlsn helyezi el. A hznak zsindelytetzett a legfels sorban kilyuggatja, vagyis n. lpel lyukat szokott frni minden egyes zsindelyen. Ezek a lpel lyukak arra valk, hogyha a galambok kz fnt repls kzben idegen galamb vetdik, azt a galambsz megfoghassa, jobban mondva meglpelhesse. A lpezs, dufzs a kvetkez: a galambsz ndbotot hasogat vkony plckk, melyeknek hosszsga 20—25 cm. E plckat megforgatja zzott, trt lpkeverkben, s ha ide
gen galamb a tetre szll, a galambsz flsiet a padlsra s azon zsindelynylson, amelyen az idegen galamb ll, kidugja a lpvesszt a galamb szrnytollai kz. A meg lpett galamb szrnyai sszeragadnak, a tetrl tovareplni nem br, hanem rendszerint legurul a tetrl. Ha szntetn, tzfalon, egy ms magasabb helyen llapodik meg az idegen galamb, akkor dufval lpezi meg, mely nem ll egybbl, mint 4—5 l hossz rdbl, melynek vghez kti gyngn a lpet."
„A lpezs s az azzal jr zrej-brej miatt haragszik — Hegeds szerint —legjobban a szegedi ember a galambszra, melyhez hozzjrul a tet kilyuggatsa s ama krlmny is, hogy a galambnak nagy mennyisgben val tartsval tiszttalansg is jr. A galamb utn maradt szemt rothasztja a klnben is vkony zsindelytetzetet."
„A meglpelt idegen galambot vagy kivltja buss vltsgdjrt (klnsen, hajrpt, vets a zskmnyul ejtett galamb) a tulajdonosa, vagy ha ez nem trtnik, a galambsz megszoktatja, vagyis 3—4 htig flstt padlson tartja, mely id alatt a galamb elfeledi eddigi tartzkodsi helyt, s azutn a csapathoz osztja be, sszeproztatja."
7Ebbl a korbl val letkp Cserzy M., Brcsk Mihly galambjai. In: Kint a pusztn.
Szeged 1899, 121.
„Az elbirtoklsnak e klns mdjn aztn nem segt se br, se kapitny. A szegedi galambszok nem is mennek az elfogott galamb visszatlse vgett a brhoz,, hanem kivltjk s iparkodnak k is elfogni a msik galambjt."
„Ezrt van Szegeden kevs intelligensebb tenyszt, mert a mvelt ember megunja a folytonos cserebert, kivltst, ha a galambsz elfogja galambjait."
„Galambsz szmba — rja Hegeds — Szegeden az megy, aki legalbb 5—6 prpurclit tart, azokat felkergeti, hogy szp szllsukban, magas replskben gynyrkdjk. Mondhatni, gynyr ltvny is az, ha egy jl betantott purclicsoport(10—14 db) a tetrl felriasztva, csigaalakban a hz fltt keringzve emelkedik fljebb s fljebb a levegben. Az egytt keringz csoportban mindig van egy-kett,amely vet (vets purcli). Ezek keringzs kzben kivgnak a csoportbl, fljebb
szllnak annl egy pr mternyi magassgra s a replst elhagyva, mintegy gurulva, forogva a levegben visszaesnek, visszavetnek a csapat kz s replnek tovbb. E ltvny lvezete a legdesebb jutalom a galambsznak fradozsairt."
Hegeds igen tall jellemzse szerint „a galambsznak s galambnak kzs ellensge a vrcse. Impozns ltvny, mikor a magas rtegekben keringz csoportot zbe veszi a vrcse. Egy-egy jratlanabbat kiz a csoportbl s azt kergeti, zi a levegben. Ha galamb gyors menekltben csak egyszer is megbukik s nem egyenest ereszkedik, vgdik lefel, akkor elveszett. A vrcse alja kerl, begybe vgja a karmait s nylgyorsasggal repl tv zskmnyval."
Vgl megemlkezik a galambpiacrl is. „A szegedi galambpiac egymagban vetekedik egy kisebb kaliber killtssal. Tbbnyire zskokban viszik fl a piacra a galambszok az eladsra sznt galambokat. Van ott fehr gatys, parasztgalamb, fehr purcli, feketeht, vrsht, fss vagy rvs galamb, begyes galamb, vadc, a legklnflbb fajtk, a legtarkbb vegylkben. rdekes elnzni, mint hzza ki a vev eltt a galambsz a zskbl a galambot, farktollait, szrnyt s lbait sszefogva, gyengn megsimogatja s az ntetszelgs s szmos dicsr szavak kztt knl
ja megvtelre."
„Arnylag olcsrt vesztegetik. J repl purcli prja 1—1,50 forint kzt ingadozik, mg killtsainkon 2—3 forintot is, st tbbet is elkrnek rte a killtk. Rgi galambsz famlik, a Hdiak s Kaminrok s az ltaluk s utdaik ltal tenysztett galambok is ugyanoly neveket kapnak : Hdi-fajta, Kaminr-fajta. Ezek a fajtk azutn keresettek s egy prnak ra 5—6—10 forintra is felrg."
„Kerl egy-kt galambtenyszt az intelligens elemek kztt is, akik azutn sportknt zik a galambtenysztst. gy Aigner dn s Zstr Bertalannak szpszm kitn szegedi fajgalambjai vannak."
Cikke vgn Hegeds gri, hogy legkzelebb „a legjobb szegedi rpgalambokrl, a szegedi fajrl fog megemlkezni." Sajnos, erre nem kerlt sor. Mindebbl is azonban vilgosan kitnik, hogy Hegeds rtkes llapotrajzot hagyott a szzadvg szegedi galambszkodsrl htra.
A kvetkezkben egyrszt ppen Hegeds Andrsnak a maga nemben igen rtkes s hasznos beszmoljt egsztjk ki, msfell pedig jellemezzk a XX. szzad szegedi galambszkodst is.
Elszr is magt a galambot mutatjuk be. Felsoroljuk, hogyan klnbzteti meg a galambsz szn, fej, szrny, farok s lb, egyni termszet s fajtajelleg szerint ket egymstl. Ezt a pratlanul kimvelt szanyagot mr Klmny Lajos is nmi figyelmre mltatta, de sajnos nem rtelmezte. Szerencsre legnagyobb rszket reg galambszok segtsgvel mg meg tudjuk fejteni, st ki is egsztettk.
A galamb szn szerint lehet fak, fehr, fekete, kk,potykskk (=apr kk s fekete tollak vltakoznak rajta), flkk ( = fekete tollazat, ks fark), mjjas ( = mjfoltosszn), rezsds
( = rozsdaszn, fekete s kk galamb prosodsbl), srga, vrs, tblsvrs ( = a szrnyakon vrs foltok), tiszta ( = egyszn), rvsfehr ( = fehr, de a feje, begye piros), vrsrvs, nagyrvs ( = az rv terjedelmes), kisrvs ( = az rv keskeny).
Hta szerint: szvht ( = a htn szvalak, tarka tollazat van), htas ( = ugyanaz), vrsht, kkht, srgaht, feketeht, fakht, mjht ( = srga foltok vannak a htn), potyksht
( = potykskk a hta), rezsdsht, kisht ( = kevs a tarka tollazat a htn), nagyht ( = gazdag a tarka tollazat a htn), darabht ( = htnak tollazata ktoldalt nem egszen egyforma szn).
Fej szerint tisztafej ( = nincs tarkasg a fejn), csppentttfej, csppesfej ( = tollazattl eltr szn cspp van a fejebbjn,) kiscsppesfej, nagycsppesfej ( = ugyanaz a cspp nagysga szerint), szeplsfej ( = csppesfej, de mg kisebb szeplszer tollak is vannak krltte), szrcsafej ( = tarka tollazata egszen az orrig r), teleszrcsafej ( = ugyanaz, de dsabb),
fss ( = fsszer tollazat vel a feje tetejn), kisfss, nagy fss, csknyfss ( = sztll, fsszer bbitja van), pofs ( = tollakbl kis fekete folt van az llnl), telepofs, telepofjj
(= a folt aszja szltl a szemig hzdik), bajuszos ( = kis fekete folt van az llnl), vastagbajussz, vkonybajusz ( = ugyanaz a folt nagysga szerint), kravtlis, kravdlis
( = bbitjnak szne egszen a begye kzepig lehzdik),/i/fes (= sznes tollcsom van aflnl), vinklifles ( = ugyanaz, de szgletes), hzottfles (— ugyanaz, de egszen a szemig r), rajzos
( = apr tarka tollpihk vannak a flnl), kariksszm ( = szemgolyjt szrke karika vezi), dglttszm ( = ez a karika hinyzik), pirkadtszm ( = kivrsdtt szembr), szmk
( = szemhja fltt fekete, szemldkszer pihi vannak), felemsszm ( = egyik szeme fehr kariks, a msik dgltt, vagyis nincs karikja).
Begye szerint: bgys ( = nagybegy), gugs (= ugyanaz).
Szrnya szerint : fakszrny, feketeszrny, kkszrny, srgaszrny, vrs szrny, csapottszrny ( = a vezrtolla fehr, a tbbi tarka), csapott ( = ugyanaz), cskosszrny {— fehr tollazatban tarka is akad), csppentttszrny ( = tarka pttyk vannak a tollazatn), tarkaszrny
( = szrnyban fehr s tarka tollak egyms mellett vltakoznak), sterhpliszrny (= htas galamb, tollazatnak szln a ht sznei jra fltnnek), abrincsos ( = tarka karikk vannak a tollazatn), girincs (= a hta kzepn a farktollig egyszn sv hzdik), girinctelen (= a ht s farok kztt nincs fehr sv), tyktarka ( = tolla a tarka tykra emlkeztet), szves, koszors, nyergs
( = htnak s farknak tollazata feltnen, nyeregszeren vel), dalas (=tollazatnak, szrnynak szne ktoldalt kiss eltr egymstl), elejes ( = kis fehrsg van a begyn), kkcskos ( = kk galamb fehr szrnytollakkal), feketecskos ( = fekete galamb fehr szrnytollakkal), vrscskos
( = vrs galamb fehr szrnytollakkal), srgacskos ( = srga galamb, fehr szrnytollakkal).
Orra szerint: rtyr {— rvidorr).
Farok s lb szerint : telifark, telefarkaljas, farkaljas ( = olyan galamb, amelynek farka alatt 3—4 hossz fehr tolla van, a tbbi az alapsznnel egyezik), nadrgos ( = a tollazat tarkasga egszen a lbszrig r), telenadrgos ( = a fekete hasonfehr csk hzdik vgig), gatys ( = a lbujjak is be vannak nve tollal), kisgatys ( = kevs toll van a lbujjakon), nagygatys (= lbujjait teljesen bebortja a toll).
Tulajdonjegy szerint: vgottr, vgottkrm. A galamb egyni temszete szerint: fnnjr, magosrpl (= magasan szeret replni, fleg a purcli, bcsi), fdigvet, l'ess ( = olyan bcsi, amely fnn a levegben elkezd forogni, nem tudja abbahagyni s a vgn a fldn rendesen agyonzzza magt), vets ( = olyan galamb, amely repltben tbb bukfencet is vet), vetpurcli
(=ugyanaz), vetgalamb ( = ugyanaz), forgs ( = olyan bcsi, purcli, amely htrafel is tud bukfencezni), fvs ( = a csrn t fel tud fvdni), amambrukkus ( = „kibgta az amambrukkut". Klm. I.: 215. Nem hallottuk), szokott ( = hzhoz szokott, mr nem lehet elzavarni), szokatlan
( = mg nincs a hzhoz szokva, szoktatni kell), lell ( = a gazdjhoz szokott, leszll hozzja), kijr ( = ki lehet engedni, mert gyis visszajn), szll, szlls ( = alkalmas a hajtsra), kdorg
( = a levegben egymagban kvlyg, falkjtl elszakadt galamb), gyelg ( = ugyanaz).
Nem szerint: kangalamb, bakkgalamb ( = hm), nystny galamb, csragalamb ( = ennek nem kl ki a tojsa). Kt galamb przik, pradzik, eprzik ( = megtallja a msikban a maga prjt,) kt
( = klti a tojst), visszakt ( = olyan fikt klt ki, amely nem felel meg a vrt fajtnak, hanem az tdik-hatodik sre t vissza).
Kor szerint : fk, fikgalamb, galambfi, galambfik, sipts ( = kisgalamb, fika), pradzs
( = olyan fiatal galamb, amely mr alkalmas a kltsre), reggalamb ( = kifejlett galamb). A fikk neve szerint van bcsifik, parasztfik, postafik, purszlifik, vadcfik, pvafik, stb.
Hang szerint: bg ( = turbkol), brukkol(= ugyanaz), sipt (a fikgalamb).
Mozdulata szerint: szll, vet ( = bukfencet vet a levegben), forog ( = htrafel bukfencezik a levegben), ereszkdik ( = leszllban van), gurt ( = htra vgdik, rptben htra dobja magt), tnik ( = eltnik a szemhatrunkbl), sz (Klmny I, 215. = ?), szvdik (Klm. T, 215 = leszllban keresi a helyes irnyt), tert ( = kiterjesztett szrnyakkal lassan ereszkedik lefel), hz
( = egy-kt galamb a falkban lre tr s vezeti a tbbit).
A galamb fl nem sorolt testrszeit a szokott, kznyelvben is ismert, ms szrnya soknl is hasznlt nevekkel jellik meg. Mgis ki kell emelnnk a tollazatnl a vezrtoll{— a szrny legfejlettebb 10—12 tolla), szrnytoll s farktoll nevt.
Ami a fajtt illeti, vrbeli szegedi galambsz csak olyan galambfajtkat tart, amelyek replskkel, de amellett hsgkkel s ragaszkodsukkal is klnsen kivlnak,s alkalmasak arra, hogy sportszenvedlyt kielgthesse velk. Ilyen legelssorban a szgedipurszli, vagy purcli (nyilvn a nmet Purzel sz szrmazka), amelynek orszgos hre van, s a magyar galambszok trsadalmban szegedi kering nven ismeretes. Egy szakr, Winkler Jnos8 gy jellemzi :
„A szegedi magasrepl keringk kivtel nlkl mind kontyosak (fssek, bbosak), sima (suta) fej eddigel mg nem szleltetett kztk. Ignytelen megjelens klseje utn tlve, els pillanatra nem teszi nagytehetsg galamb benyomst a szemllre, de aki elemkben, munkjukban ltta ket, annak rgtn kedveltjei lesznek.
A szegedi magasrepl keringk kitn tulajdonsga a hosszan kitart s szabadszemmel alig, nha pedig ki sem vehet magasreplsben ll. Vannak egyes pldnyok, amelyek 8—9 ra hosszat is replnek egyhuzamban a szdt magassgban, s ez a tulajdonsguk a szegedi keringk otthonban, Szegeden s annak krnykn mr fl sem tnik. Mennl magasabban (1200—1400 m) s mennl kitartbban rplnek, annl nagyobb a tenysztk rme s bszkesge.
8Winkler J., Galambtenyszts. Budapest 1925, 111; A szegedi pruszli egyb jellemzsei
Balassa Gy., A szegedi magasrepl keringk. Szrnyasaink 1891, 85. s 1896, 190; Duds J.,
A Szegeden megtartand galambrptetsrl. Szrnyasaink 1896, 91. 109, 126; Szke P., A szegedi
magasrepl galambokrl. Szrnyasaink 1896, 159; [nvtelen]. A szegedi keringk gye. Szrnya
saink 1896, 238; Lovassy S., Magyarorszg gerinces llatai s gazdasgi vonatkozsaik. Bp. 1927,
403 ; Leidenfrost Gy., Hzi llatsereglet. Bp. . n. 32; Legjabban Teremi G., A galamb. Bp. 1956,128 ; Pterfi L, A hzigalamb s tenysztse. Bukarest 1970, 177—180.
Sznvltozatuk igen gazdag. Mind a ngy alapsznben s fehrben is elfordulnak, azonkvl vannak mg fakk is minden sznben s deresek. Vannak jelzettek is,gy csapottszrnyak, szvhtak s kln szegedi klnlegessgknt szerepelnek az gynevezett rvsk (tarkk)."
„Nagysgra nzve — rja tovbb Winkler — a kis sirlyka-galamb s az ers, teljesen kifejlettparlagi galamb kztt vltakoznak. Az eveztollak majdnem a farktollak vgeit rintik. A szp, bszke, karcs, hattyszeren hajltott nyakon nyugszik a keskeny, nemes fej. A melle szles, kiss kill. Teljesen kifejlett s jl gondozott llatoknl a tlszlessg miatt kzpen a mellet kett metsznek ltsz mlyeds van : szrnyait knnyedn oldalhoz simulva hordja. Tollazata gyengn testhez simul s laza. Csre s krmei a tollazat sznezete trvnyeinek megfelel, ugyanis : a kk s feketnl fekete, a vrs, srga s fehreknl, valamint a fakknl vilgos szaru szn.
Szemk szne az egyszneknl gyngyszn s narancssrga, vagy narancspiros, a szvhtakni tbbnyire stt, n. bkkny szem, de vannak gyngy sznszem s srgaszem egyedek is. A legtbb kedvel a gyngyszemeknek ad elnyt. A szemgyr nmelyeknl keskeny, ms pldnyoknl ers, kiss dudoros. Szne csukvatartottaknl halavny, a szabadonszllk nmelyiknl vilgos, mg a tlnyom rsznl barns, de sohasem piros. A piros szemgyrs llatok nem kedveltek, st ezt a szegedi tenysztk jellegi, vagyis hatrozott szpsghibnak tekintik.
A magas replsen kvl mg egy figyelemremlt j tulajdonsga van a szegedi keringnek: a galambhzhoz val ragaszkodsa, ahol szletett, vagy ahol fiatal kortl fogva megszokott. Kpes nha napokon keresztl is tlen-szomjan kedvelt otthont keresni, anlkl, hogy ms udvarba vagy galambhzba bereplne."
Mint mondottuk, a szegedi kering eredetre semmi biztos adatunk nincs, de Winkler szerint a legnagyobb valsznsg amellett szl, hogy e keringk seit — miutn jellegk keleti vrre vall — annak idejben a trkk hoztk magukkal.
Megemltjk itt, hogy Winkler Jnos szerint a bcskai kering, s a miskolci kontyos kering a szegedi keringbl tenysztdtt ki, de Pterfi Istvn szerint mg a kaposvri magasszll, aradi szalagos kering, a szabadkai rzgszves (suboticki
drhtavi golub), a szabadkai magasszll (suboticki visokoletac), sztapri magosszll (staparski visokoletac), topolyai magosszll, zombori magosszll (somborski visokoletac, kru moletac), makai kering is.
Itt Szegeden az egyes purclifajtkat kitenysztjk neve utn is meg szoktk klnbztetni. Sok csaldban nemzedkrl-nemzedkre rkld szenvedly a galambszkods, ami aztn sajtos tpusok kinevelsben is megnyilatkozik.9 gy a mr idzett mondkban is elfordul Hdi-csald nevhez a hfehr tollazat, srgaszem, csontfehr krm s orr fehr purcli, mskppen hdigalamb, hdifehr kitenysztse fzdik. Hasonl a mlfajta, mlfehr, mlrvs, amely nevt a Ml csfnven emlegetett Aa/wr-csaldtl kapta. Mr eltnben van: tollazata, csre
fehr, a feje pedig paradicsompiros. Ismeretes volt rgebben a Kaminr-csald utn a
kaminrgalamb is. Nem emlkeznek klnsebb jellegzetessgre, de kivl gonddal tenysztettk. Ilyen purclifle a manapsg is kedvelt s elismert badfle, badefleis, tenysztje Bozki, csfnven Bad Istvn alsvrosi galambsz, foglalkozsra nzve vasutas utn. A purclival val foglalkozsnak, hajtsnak purclizs neve is hallhat.
Klmny Lajos megrktette mg a szintn tenysztjkrl elnevezett btorifehr, liptaikk, hubertsrga, Kismiska Ncifle lpes nevezet purclifajtk emlkezett is, de korunk galambszai ezekrl mr alig tudnak a nevk hrn kivl valamit.
9Ltogats a szegedi galambbrzn. Dlm. 1929, 279. sz.
A hubertsrga azonban nyilvn Hubert Andrs felsvrosi szrszab nevvel fgg ssze.
Szakmai lersokban elfordul mg a jrszt szintn jeles szegedi galambszok nevt rz aignerfekete (fehr csr, kocks fej), batancsfekete (fekete csrhegy), batancskk (kocksfej,|vilgoskk), batancssrga (hosszksfej), batancsvrs (nagytest), b'zdnkk (kzepescsr, vilgoskk), bitpiros, bitvrs (szles szembr, dlledt szem, kivl rpt), hasonlan csaldnvi cmervrs, gcsrfekete (nylnk, krtefej), glfekete (kistest, kzepes csr), irhgerkk (vilgos), irhgersrga (kis test), kekezovicskk (— kzepes csr, sttes), kocsisfehr, kopaszvrs, kopaszhtas, liptaisrga (hosszcsr, krfej), mecsekifekete (vrs szem), mszroskk (vilgos), rvszvrs (keskeny konty), rozirvrs (szp lls), stkk (vilgoshk), szankakk (homlyoskk), zstrfekete (kicsiny, kitn rpt). Ezeket mi nem
hallottuk, de hasznlatuk biztosra vehet.
A msik igen kedvelt kering fajta a bcsigalamb, vagy rviden csak bcsi. Kerek, sima a feje, kurta a csre, nincs fsje. Tollazatnak szne szerint van bcsikk, bcsi vrs, bcsisrga. Winkler szerint mg nem sikerlt tisztzni, vajon Bcs vagy Pest-e a szlfldje. gy vli azonban, hogy a trk hdoltsggal kerlt haznkba, s innen Bcsbe, Pozsonyba, Prgba. Hogy a mai jellege szerint hol, melyik vrosban tenysztettk ki, nem tudjuk. Kitn tulajdonsgainl fogva vilgszerte elterjedt.
Szegedre taln a chessg korban kerlt, amely az akkori iparosvndorls mellett egyttal termszetesen kultrjavak nagyfok cserjt is jelentette. A szegedi galambszok ersen ragaszkodnak mind a purcli, mind pedig a bcsigalamb fajtisztasghoz. Sem egymssal, sem ms fajtkkal nem keresztezik ket. Az esetleg mgis elfordul korcsokat levgjk,megeszik. Trzsks szegedi galambsz csak ezt a kt fajtt : a purclit s a bcsit kedveli, becsli igazn. Mgis a purclitartk a tlnyom tbbsg azokhoz kpest, akik a bcsirt lelkesednek.
Mellettk ideig-rig ms sportgalambok is divatoztak Szegeden. Ilyen volt a kilencvenes vekben a hanvergalamb, rviden hanver, amelyet Winkler Jnos 'hannoveri kering' nven jellemez. reg galambszok rtkes fajtaknt emlegetik, teljesen meghonosodni azonban nem tudott. Ma mr csak az idsebb nemzedkek emlkeznek r.
Ugyanez a helyzet a sturtli nven ismert keringnl is, amely a bcsihez hasonl tarkatoll fajta. Szintn a bcsigalamb rokona a prtli, de nyaka s orra rvidebb, feje kerek. Jellemz r, hogy forogva, hemperegve, rvnyl mozgssal ereszkedik le.
Fleg Budapesten kedvelik. Vrosunkban tbb kezdemnyezs ellenre sem tudott npszerv vlni, elterjedni.
Vgezetl megemltjk, hogy a purclinak van egy rgebbi, de mr kihalban lev vltozata is. Ez a bbicgalamb, amelynek csknyfsje, bajusza vagy pofja van. J fajta volt, de nem mutats.
A vrbeli szegedi galambszt a kering, sportgalambok mellett ms galambfajtk, gy a hs- s dszgalambok nemigen rdeklik. A teljessg kedvrt mgis megemlkeznk rluk, hiszen a galambtenysztknl elfordulnak.
A hsgalamb a szegny, sokgyermekes munksnak, altisztnek, szegny iparosnak csaldjban rtkes tpllk. Ebbe a krbe szmos galambfajta tartozik.
A parasztgalamb tollaslb, vagyis gatys fajta. A tollazat bsge szerint van kisparaszt, nagyparaszt. A trkgalamb a Szegeden tenysztett legnagyobb fajta, nehzkesen repl, kevesebbszer klt. A hsgalambok kz tartozik a csirkegalamb is, amelynek nagysga a csirkvel vetekszik. Az angolbgys nagyhs idegen, de mr Szegeden is itt-ott elfordul galambfajta. A begyt belehelssel labdaszerre fllehet fjni. Dszbl is, hsrt is tartjk. Ez a helyzet a strasszergalamb, tanyaiak ajkn drasszer esetben is, amely Ausztribl kerlt t hozznk. A postagalamb, klnsen pedig a vadccal keresztezett posta keverk vltozata ppen gy, mint a flpva (el korcsosult pvagalamb) szintn a hsgalambokhoz tartozik.
A postagalambokkal val foglalkozs Szegeden csak jabban kezd jellegzetes sportt vlni, de azrt mr akadnak egyes kivl tenysztk. Beidomtsnak legfbb eszkze a rptets. Ez abban ll, hogy a fiatal, kifejlett postagalambot kalickban elviszik valamelyik krnykbeli faluba, gy Tpra, Szentivnra, Dorozsmra s itt a Vros fel fordulva eleresztik, vagyis mint mondjk: rptetik, berptetik. Knnyen hazatallnak. A kvetkez alkalommal mr messzebbre : Flegyhzra, Kecskemtre viszik s itt eresztik szabadon. Ezutn mg tvolabbi vidkekre kerl sor.
A dszgalambok kztt els helyen ll a pvagalamb. Ritkn elfordul mg a kariergalamb, amelynek orrn szemlcsszer dudorods van, tovbb a knai, mltai s a szalinett. Egyesek a parasztot, angolbgyst, strasszert is dszgalamb gyannt tartjk.
*
Kln emlkeznk meg a parlagi galambrl, amelynek nlunk vadc, olykor rimc legszokottabb neve. Van kint a szabadban, tanykon, de azrt emberi krnyezetben l fajtjai Van olyan is, amelyet hsrt mr tenysztenek. A vadc a leg rtelmesebb fajta a hrben ll. Farktolla sima, szlltban nem tud keringeni. Igazi galambsz nem tartja. A vadc egy-kt vtizeddel ezeltt mg a Belvros tbb helyn is tanyzott. „A galamb, mondank — rja egy rgebbi jsgriport — mikor a Csongrdi Takark tornynak szeld szrnyasait ltjuk (mbr onnan mr elkergettk ket a vrcsk), vagy a postval tellenes Wagner-hz zleti tbli mgl rppennek a felhbe. pp gy gynyrkdnk bennk a Szent Istvn-tren, ahol ingyen dzsma jut a gabonapiac rvn, vagy a Klauzl tren, ahol Kossuth apnkat szlldossk krl. Ide a kenyrpiac hozza ket." Kedvelt tartzkodsi helyk volt mg a Fogadalmi Templom s a kzpkori Dmtr-torony is,10 ahol lelkes, megszllott llatbartok ddelgettk ket. Innen a msodik vilghbor vgn koptak el. A Belvrosban ma mr csak imitt-amott ltni vadcokat, de a piacok s szrskertek krnykn mg elfordulnak.
Mint ismeretes, a galamb tlagos letkora 15—16 esztend, 9—12 ves korig klteni is tud. vente hromszor-tszr klt. Kt tojst 18 nap alatt klti ki.
A galambsz anyagi helyzettl, rr idejtl, hzi krlmnyeitl fggen 10—100 prat is tart. llomnya rendesen lland. A szaporulatot megeszi, eladja, elcserli. Az alapts rendesen 10—12 pr fikval kezddik, amelyeket maghoz szoktat.
Vrbeli galambsz a maga galambjait egyenknt ismeri s mg tulajdonjegy nlkl is megismeri, ki tudja vlasztani, ha idegenek kz tved s esetleg kivltsra sor kerl. Maga a galamb is ragaszkodik hozz, helyesebben ahhoz a krnyezethez, ahol — a galambszok szava szerint — elsbb jrt ki a tetjre. A galambsz tovbb magasan a levegben repl galambfajtkat sokszor gazdi szerint is meg tudja klnbztetni egymstl.
10Kalmr-Marton F., A Dm tr galambjai. Dlm. 1941, 285. sz. Galambok jubileumi nnepe Szegeden. Dlm. 1941, 294. sz.
.A galamb, fleg a purszli s a galambsz sszeforrottsgra jellemz, hogy a hres dorozsmai tglaverk, amikor tavasszal egsz csaldostul elmennek vidkre, elviszik magukkal kedvelt purclijaikat s ott lehetleg az otthonihoz hasonl helyen, krnyezetben helyezik el ket. Egsz nyron ott vannak, hsgesen ragaszkodnak gazdikhoz, akik aztn sszel ismt hazahozzk. Ugyangy a hajsok is elszoktk vinni a galambjaikat magukkal, ott a hzuk a mozg hajn s replskbl szintn visszatallnak a megszokott krnyezetbe.
Itt emlkeznk meg a tpllkrl is. A galambelesg sokfle, gy a bzaalj, kukorica, kles, repce, fleg a kposztarepce, kendermag, napraforgmag, cirokmag, bkkny. Rendesen keverve adjk. nsges idkben aprra vgott kenyrre is sor kerl.
Tbbfle galambbetegsg van. Ilyen a himl, amelyet vzben feloldott kkkvel drglnek. A szjfjs orvossga a ss zsr, ss vrshagyma, legjabban az ultraseptil is. A diftrit a torokban forgatott petrleumos tollal gygytjk. Komoly bajt okozhat a hinyos, rendetlen vedls, amikor a toll belevakul, vagyis nem esik ki a galamb testbl. Ebbe olykor bele is pusztul.
Az lsdiek ktflk. A galambtet, a galambhzban, fszekben fordul el. Fahamu, jabban DDT-рог beszrsval irtjk. A tolltet, talltet a szrnyon lskdik. Benzinnel tiszttjk le.
A galambhz, teht a galamb tartzkodsi s klthelye ktfle. A rgebbi s mig ltalnosabb a galambpalls, leginkbb valamelyik mellkplet padlsnak a galambok szmra elrekesztett rsze. A rendes padlsrl a galambsz szmra ajtaja nylik, hogy be tudjon jutni: feltisztogatni, a galambokat gondozni. Itt van a galambfszk is : a fbl sszecsolt ldikba a galambsz nmi szalmt, sznt tesz. A galamb azutn mindenfle csrben hozott holmival kibleli. Olykor vasszg, kulcs is tallhat benne. Elfordult mr az is, hogy a gazdasszonynak gondatlansgbl
szemtre nttt, elveszettnek, ellopottnak hitt aranygyrjre, fggjre sokra a fszekben bukkantak r.
A galambok a galambhzbl a kevss meredek tetbe vgott nylson jrnak ki,
amely fltt a galambcserny, vagy rviden cserny foglal helyet. A cserny a tetre szerelt kisebb-nagyobb (tlag-mrete szerint 2 m hossz, 1 m szles, 1/2 m magas) tglaalak ketrec, amelynek oldalait hl, jabban sodrony bortja. A teteje csap ajt mdjra mkdik: hossz, ers zsineg, a csernymadzag segtsgvel az udvarrl felnyithat s lecsaphat. Olykor az udvar felli oldaln mg egy kis ajtaja is van a galambok kijrsra. A galambok ide a csernybe kijrhatnak, de nem szllhatnak el, csak ha a gazdjuk is akarja. Az etets klnben nem itt trtnik, hanem a fldn. A cserny mg — mint ksbb ltjuk — a kdorg galambok befogsra is alkalmas.
A galambhz msik jabb fajtja a galambketrec, amely tbb,egyenknt 40—80 cm magas emeletet is alkot. Kt rszbl ll. A hts rsze deszkbl van. Egyik oldaln annyi ajt, ahny emelet, elejn pedig nyls, amelyen a galamb kijhet az erklyszer, gtr nven emlegetett elrszbe, amelynek falazata felnyithat sodronybl kszlt. A ketrec mellett termszetesen a tetn vagy megmarad a hagyomnyos cserny, vagy pedig a kuppanty foglal helyet, amely nem ms, mint egy lecsaphat, felnyithat sodronylap, szintn galambfogsra. Egybknt a fldn is lehet kuppantyzni.
A galambsz flszerelshez hozztartozik mg a szk is, vagyis az a nylre erstett, flgmbalak hl, amellyel egy-egy galambot kiemel a csernybl.
A galambsz gynyrkdik galambjainak rplsben, keringsben, levegben val jtkos bukfencezsben, amelynek, ha elre trtnik: vets, ha htra: forgs a neve. Klns lvezetet a vets szerez. A vets galamb, fleg a purcli keringzs kzben kivg a falkjbl, a tbbi galambok kzl. Mind fljebb szll, majd a replst elhagyva, mintegy gurulva, forogva a levegben visszaesik, visszavet a tbbiekkz s gy repl tovbb.
Ennl is nagyobb lvezet, valsggal szenvedly a levegben magnyosan kvlyg, falkjtl elszakadt idegen galambnak zskmnyul ejtse, befogsa. Az ilyen galambnak kdorg, gyelg a neve. Az elszakadsnak tbb oka lehet. Vagy egyszerenlemarad, forog a tbbiektl s nem tall vissza kzjk, de egyelre haza sem. Mskor knya, vrcse — a szegedi galambszok nyelvn reg, a tpaiakn pedig ptr —zavarja meg s knyszerti meneklsre, elszakadsra a falkjtl.11 Ilyenkor a galambsz azt mondja, hogy a galamb kiszakad, mskppen kiszalad, kivlik. Mostsem tall vissza a tbbiekhez, de riadtan keresi ket. Elfordul azonban az is, hogy
hirtelen boruls, nyri zivatar okozza a bomlst, s ilyenkor a purclifalka sokszor a felh fltt marad s egytt halad vele. Csak ha a flleg sztoszlik, akkor ereszkednek le valahol. Utna kt-hrom nap mlva nmi bolyongs utn azonban legtbbszr hazatrnek gazdjukhoz. Az is elfordul, hogy a hirtelen nyri vihar hatalmas erejvel maga eltt sodorja nemcsak a kdorgkat, hanem a falkt is. Egyszer, mg a szzad elejn, egy alsvrosi vasutasnak 18 galambjt egy ilyen vihar egszen Versecig zte. Ott mr annyira kimerltek, hogy egy szerb knnyen be tudta
ket fogni. A vasutas ppen azon a vonalon teljestett szolglatot, s sikerlt kinyomoznia galambjai holltt. A szerbnek annyira megtetszettek, hogy mindenron meg akarta ket vsrolni, de gazdjuk ragaszkodott hozzjuk. gy aztn nmi huzavona utn vissza is kapta ket. Sokszor megtrtnik azonban, hogy ilyen rettenetes lgi hajsza utn csak egyes galambok trnek vissza otthonukba.
Elfordul mg az is, hogy a galamb mintegy szomorsgbl vlik gyelgv, kdorgv. gy klnsen ha a gazda valamilyen okbl levgja fikit, s hazatrve nem tallja meg ket. Sok galamb ilyenkor vagy egyedl, vagy a prjval egytt azonnal elhagyja megszokott otthont s nem is tr vissza tbbet. Olykor akkor is rkre eltvozik, ha fikjhoz hazarkezve, a galambhz bejratt zrva tallja.
rdekes, hogy a kangalamb rzkenyebb. Egybknt az etetsbl is ki szokta venni a rszt, st ms galambok fikirl is gondoskodik.
Vgl olykor a szokott, mgszokott galamb gondolja meg magt, s esetleg vek mlva prbl visszatrni a rgi helyre, mikzben termszetesen kdorogni knytelen.
A megszokott krnyezetbl s kzssgbl gy vagy amgy kiszakadt galamb magnyosan kvlyog a levegben. Ezt a galambsz les szemmel azonnal szreveszi s rgtn, sokszor srgs munkjt is flretve, iparkodik megszerezni magnak. Az eljrsok vltozatosak, tletesek s mindig a krlmnyekhez igazodnak. Legltalnosabb a lpezs, mellette azonban elfordul az alhajts, trzs, hurkols, csernyzs is, st sokszor tbb fortly egyttes alkalmazsra is sor kerl.
A lpezs, mglpels idegen galamboknak ragasztlppel val megfogsa, lprecsalsa.
A lp rendesen Dorozsmn kszl s a dorozsmaiak, akik egybknt is mesterei a pica, orvosi fvek s ms hasonlak gyjtgetsnek, ksztsnek, a galamb piacon szoktk rulni. Nemcsak a szegedi, hanem a krnykbeli faluk, tovbb Vsrhely, Mak galambszai is tlk vsrolnak, nemklnben a Vrosban mg tengd nhny madarsz is.
11Nhny megfigyels Lakatos K., Vadszati s madarszati emlkeimbl. Szeged 1891, 158.
A rendkvli mdon ragads lp voltakppen a tlgyfnak egyik betegsge: kinvs a korona kztt, srgazld bibircsk a glykon, amit Szent Istvn kirly napja tjn gondosan sszegyjtenek. Utna megmossk, baltafokkal megtrik, olajjal sszefzik. Addig kell kavarni, amg nem pattog, ekkor azutn az sszehajtott, elhasznlt csizmaszr, a lpestska kz kerl s hasznlhat. Nha messzebb vidkekre is elmennek a fagyngykrt. A lpnek egybknt kt faj
tja van: nyrilp s tlilp. A kett ugyanaz, csak a tli lpet lenmagolajban mg kln megstik, hogy ne fagyjon meg.
A lpezs ltalban ma is a Hegedstl jellemzett mdon megy vgbe. Eszkze a lpvessz, ms neveken spindli, spingli, lppca, lpespca, lpel, rgiesen dufa, amelyet a galambsz a padlsrl a nd-, zsindely-, vagy cserptetbe frt lyukon, amelynek lpelluk a. neve, dug ki, amikor a kdorg leszll a tetre. Ha a galamb a lpvesszvel rintkezsbe jut, szrnyai sszeragadnak, maga pedig legurul, leesik a tetrl. Innen a mveletnek legurts neve is.
Magas tzfal, tet szln ll kdorg meglpezsre a lpezrd, dufz szolgl. Ez tbb mter hossz, vkony rd, amelynek vgbe illeszthet a lpvessz, A lnyeges az, hogy szrevtlenl s hirtelen nyljanak fl vele a galambhoz. Az gy ldufzott, lelpeztt galamb szintn leesik s a galambsz zskmnya lesz. Most mr benzinnel vagy petrleummal gondosan letiszttja a lpet, s a galambot flstthelyen elzrja.
A lpezst sokszor ms mveleteknek is meg kell elznik. gy a le nem szllt, levegben kvlyg kdorgt fttyszval, eledellel lecsalogatja, lehvi a. galambsz, s gy prblja azutn lppel vagy msknt megfogni. Az ilyen galamb sokszor maga is lhozik, vagyis az hsg s fradtsg miatt mr nem a gazdjnl, hanem ott, az idegen helyen szll le.
Ha ez nem sikerl, akkor a galambsz a maga galambjait is felhasznlja. A hajtrd, vagyis hossz pzna segtsgvel mgmozdti,frebbenti,flugraszti, mgrivaszti a galambjait, gy aztn alhajt, almozgat, allegyint, alugraszt a kdorgnak, hogy ez megzavarodjk s csatlakozzk az idegen falkhoz, vgl pedig velk egytt szlljon le. Most aztn mr a krlmnyek szerint a galambsz vagy a lpvesszhz, vagya csernyhez fordul.
A csernyzs, mgcsernyzs abban ll, hogy a kdorgval egytt leszllt falknak a felnyitott csernyben ad a galambsz enni, nyri idben inni is. Amikor bentmind egytt vannak, a csernynek tvolrl zsineggel mozgathat tetejt rjuk csapja.
Rgi, egyszer md a trzs, amelynek egyik vltozata a hurkols nha ma is elfordul.
A mlt szzad vgn a galamb mgtrzse gy trtnt, hogy a tetbl eserny drtot, keresztben tfrt pipaszrat,bodzaft dugtaki,amelyre madzaghurkot szereltek. Ennek vge a lyukak alatt a padlsra szolglt s a tetszerkezet kakasljre helyezett llvnyon ide-oda stl, leskeld galambsz a kell pillanatban megrntotta. A fogsnak ez a mdja ma mr nem igen jrja, de emlkeznek r.
A hurkolsra akkor kerl manapsg is sor, amikor a galambok lent tartzkodnak a fldn, s a kdorg hirtelen tnik fl. A galambsz ilyenkor princl, vagyis egy grngyt dob a maga galambjai kz, hogy kiss megrebbenjenek, s ezzel flhvjk magukra a kdorg figyelmt. Ez sokszor kzjk is szll, s most a galambsz
a hirtelen ksztett hurokkal iparkodik megfogni. Szilrdan ll karra, szgre hossz madzagot kt, amelynek vgn hurok van. A hurok kzbe magot szr, s amikor a galamb belemegy, alkalmas pillanatban rrntja a lbra a hurkot. Fleg olyan galambsz hurkol, akinek nincsen csernye.
Mg a kdorg befogst is fllmlja az a gynyrsg, amikor a galambsz a maga falkjval, galambjaival belevet msnak a levegben kzeled falkjba. Ilyenkor a kt galambsereg sszefordul, sszemri, sszeforog, vagyis sszevegyl, elkeveredik egymssal. Rendkvl izgalmas, mert teljesen bizonytalan, hogy melyik falka kerekedik fll s ragadja magval a msikat, illetleg abbl egy-egy galambot.
Boldog a galambsz, ha sikerl sztveretni az idegen falkt s az falkja kerl ki gyztesen ebbl a gomolygsbl, s a megzavarodott, fejket vesztett idegen galambokkal tr haza. Ezeknek megfogsa egyezik azokkal a krlmnyekhez kpest vltakoz eljrsokkal, amelyeket a kdorg befogsnl mr jellemeztnk.
Mint mr mondottuk, a szerzett zskmnyt, a befogott galambot a galambsz mgszoktati, vagyis egy-kt htig flstt padlson tartja, hogy elfeledje rgi tartzkodsi helyt. Utna a maga galambjai kz ereszti s sszeproztatja. Sokszor elfordul azonban, hogy a rgi gazdnak valami klnsen szvhez ntt galambjrl van sz. Elindul teht a keressre, s sokszor r is tall. Most — ha j bartsgban van a kt galambsz — vagy pedig csak passzibl trtnt az elfogs — minden tovbbi nlkl visszakapja. Elfordul azonban, hogy a galamb az j gazdnak is megtetszik. Ilyenkor hiba minden knyrgs. Ms eset, hogy ingyen nem akarja vissza adni. Ekkor bizony kisebb-nagyobb vltsgdj fizetsre kerl sor. Olykor, de arnylag ritkn a brsg el kerl a dolog, amely a helyi npi szoksjoggal nem trdve, a galambot gazdjnak tli vissza, st azt, aki elfogta, tulajdon elleni vtsg miatt pnzbrsggal is sjtja. Az ilyesmi azonban a fljelentt a galambszok trsadalmban ersen megblyegzi. Egybknt a msok galambjra tlsgos, feltn szenvedllyel svrg galambsznak galambcsszr, galambsinter a trfs neve.
Vgl meg kell emlkeznnk a galambokhoz fzd szegedi szlsokrl, hiedelmekrl, s szoksokrl is.
A szegedi np is ismeri a munkra serkent kzmondst: ne vrd, hogy a slt galamb a szdba repljn. Aki forgoldik, nem tallja helyt, arra ezt mondjk: toporog mint a toj galamb. Kvrks, fiatal fehrnpnek tlttt galamb a kedvesked megjellse.
Elg sok a hiedelem is. gy meghal a csaldbl valaki, ha fehr galamb repli t a hzat. Az is hallt jelent, ha valaki fehr galambbal lmodik. A galambokat egyesek koponybl szoktk itatni.12Algyn egyes galambszok behunyt szemmel ki mennek a temetbe s egyik srrl fldet markolnak fl. Szoktats cljbl ezt szrjk a galambpadlsra. Msok szerint a koldustl lopott bot legjobb a galamb kijrjnl. gy vlik, hogy a galamb megszokik, ha koponybl iszik, s ezen a boton jr
ki a hzbl. 13 A hiedelem reg galambszok krben ma is l.
Akadtak Tpn olyan lnyos anyk, akik odabvls cljbl galambszvet trtek, stttek abba a kalcsba, amellyel a krbejtt legnyt megknltk.
rdekes jabb szoks, hogy a galambsz eskvje utn galambsztrsai a templomajtban egy pr fehr galambot eresztenek el. Ha pedig meghal, akkor az egyhzi szertarts s a koporsnak a srba eresztse utn ldban vagy zskban kihozott kedves galambjait szabadon eresztik. Meslik, hogy egy fiatal alsvrosi galambsznak, Virgh Gyrgynek legkedvesebb galambjt, nagy megdbbensre, vletlenl vele egytt fldeltk el. A tbbi elrplt.14
12Ismeri Tmrkny L, j bor idejn 148; Mra F., Utazs a fldalatti Magyarorszgon 21.
13Klmny II, 227.
14Eladsunk els megjelense: A szegedi galambszat. NK. 1956. Itt kiegsztsekkel bv- tettk, teht ez a vgleges szvegezs.
|